| odwiedzin:

Artykuły i publikacje

«1» Adaptacja dziecka do przedszkola
«2» Jak przygotować dziecko do szkoły
«3» Uczmy dzieci odróżniać dobro od zła
«4» Propozycje ciekawych i absorbujących zabaw dla maluchów
«5» Zabawy i ćwiczenia przygotowujące do nauki czytania i pisania.
«6» Wartości a wychowanie.
«7» Wpływ telewizji na rozwój i zachowanie małego widza, a rola rodziców.
«8» Błędy wychowawcze
«9» Dziecko z nadpobudliwością ruchową ADHD.
«10» Zabawy paluszkowe.
«11» Jak rozpoznawać i rozwijać telenty dziecka.

Wartości a wychowanie

"Wartości to drogowskazy,
Które wskazują nam
Jak postępować,
Kierują naszymi wyborami,
Ustosunkowaniem do świata,
Innych ludzi i nas samych."


Dzieciństwo to czas nabywania nawyków, kształtowania charakteru, przyswajania wartości, które będą wyznacznikiem postępowania w całym późniejszym życiu. Wartości to drogowskazy, które wskazują nam jak postępować, kierują naszymi wyborami, ustosunkowaniem do świata, innych ludzi i nas samych.

System wartości dzieci wynoszą z domu, ze szkoły, środowiska, środków masowego przekazu i ważne jest, by wszyscy zaangażowani w proces wychowania mówili jednym głosem, kształtując ludzi kochających prawdę, szukających piękna w sobie i wokół siebie, czyniących dobro i żyjących w zgodzie z samym sobą i drugim. Niestety nie zawsze tak jest.

Należy już więc małym dzieciom uświadamiać kwestie wartości, aby w późniejszym życiu jako młodzież i dorośli kierowali się nimi i nie naruszali podstawowych norm etycznych. Język jakim posługuje się rodzic czy wychowawca musi być czytelny i zrozumiały, wyrażający otwartość i szczerość, opisujący konkretne wydarzenia czy doświadczenia.

W przypadku małych dzieci przekaz słowny powinniśmy zastąpić przykładem, zabawą i wykorzystywać każdą odpowiednią sytuację by pokazywać czym jest uczciwość, szacunek, akceptacja. Takich sytuacji jest wiele: wspólne gry, spacery, czytanie książek. Każda chwila spędzona z dzieckiem daje możliwość nauczenia go bycia dobrym. Za sprawa mediów dzieci od najmłodszych lat bombardowane są obrazami przemocy i zła. Przedwcześnie staja się dorosłe, uczą się reagować złością, rodzi się egoizm i agresja. Rodzice nie są w stanie odizolować swoich dzieci od ciemnych stron życia, kontrolować wszystkiego z czym się stykają. Mogą jednak ograniczać dzieciom dostęp do telewizji i gier, a równocześnie dać im atrakcyjne sposoby spędzania czasu np. czytanie, zabawy na świeżym powietrzu, wspólne zajęcia z rodzinne. Ważne jest, aby zapewnić dziecku klimat miłości, wzajemnego szacunku.

Warto pamiętać, że dziecko wymaga miłości i zaspokojenia wszystkich potrzeb, nie tylko fizycznych. Trzeba z nim rozmawia, nie bać się trudnych tematów, pokazać im granice zachowań, których przekraczać nie wolno. Nie można bać się mówić o swoich uczuciach, jakie wywołuje niewłaściwe zachowanie. Potępienie ze strony rodziców zachowań agresywnych oraz pozytywne relacje z dzieckiem odgrywają niemałą rolę w rozwijaniu u dziecka odrazy od przemocy.

Nikt nie zastąpi rodzica w roli wychowawcy, ale jest wiele instytucji, które mogą ich w tych działaniach wspierać, wskazywać metody, uczyć sposobów radzenia sobie z przeciwnościami.



Opracowanie: Dorota Stadnik
na podstawie artykułu psycholog Alicji Małkowskiej.

Prowadzenie strony przy współpracy z p. Dorotą Stadnik - Burakowską